Najczęściej zadawane pytania

Pytania najczęściej zadawane przez pacjentów rozważajacych zastosowanie implantów zębowych

Na pytania odpowiedzi udzielił Dr Jerzy Zbożeń - lekarz dentysta, implantolog z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu implantów stomatologicznych. Właściciel kliniki Profident w Kielcach, członek Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wykładowca i instruktor z zakresu implantologii.

 

Czym są implanty dentystyczne?
Implanty dentystyczne są standardem opieki medycznej w przypadku ubytków zębowych. Są to zespolone z kością wszczepy, które stanowią stałe podparcie dla koron i protez.

Co się dzieje jeśli nie zastosujemy leczenia?
Kość szczęki/żuchwy zaczyna się kurczyć z braku stymulacji. Utrata zębów wpłynie na wygląd Twojego uśmiechu oraz zmieni owal Twojej twarzy, powodując przedwczesne starzenie.

Kto jest kandydatem do leczenia implantami?
Implanty dentystyczne mogą być stosowane u większości dorosłych. Również nastolatki mogą być kandydatami, ale tylko pod warunkiem, że struktura ich twarzy jest już w pełni rozwinięta. Należy skonsultować się ze specjalistą implantologiem, który wyjaśni Ci korzyści i zagrożenia związane z implantami oraz zadecyduje czy jest to właściwa dla Ciebie opcja.

Czy leczenie implantologiczne jest bolesne?
Nie, implanty stomatologiczne są umieszczane z użyciem znieczulenia miejscowego. Większość operacji może być przeprowadzonych w gabinecie.

Jak szybko po implantacji mogę wrócić do pracy?
Możesz wrócić do pracy kolejnego dnia po zabiegu, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Lekarz może przepisać leki na złagodzenie niewielkiego dyskomfortu, który może wystąpić po implantacji.

Co się dzieje jeśli nie ma wystarczającej ilości kości lub tkanki miękkiej do wstawienia implantów?

Jeśli implantolog stwierdzi zbyt małą ilość tkanki kostnej lub tkanki miękkiej konieczny jest przeszczep tkanki.


Kiedy dostanę nowe zęby?
Czas leczenia różni się zależnie od pacjenta. Najczęściej przed całkowitym umocnieniem implantu w kości stosowana jest odbudowa tymczasowa. Twój lekarz może oszacować czas leczenia zależnie od Twoich potrzeb.

Jak dbać o swoje implanty?
Domowa opieka nad implantami obejmuje szczotkowanie i czyszczenie nicią. Dla długoterminowych efektów i zdrowia zębów konieczne są regularne kontrole stomatologiczne (2-3 razy w roku).

Jak długo wytrzymają implanty?
Przy właściwym traktowaniu implanty służą przez wiele lat. Obecnie, wielu pacjentów cieszy się swoimi implantami od ponad 40 lat.

Jak „na dłuższą metę” wypadają implanty w porównaniu z innymi opcjami leczenia?
W perspektywie długoterminowej leczenie implantologiczne daje więcej korzyści niż tradycyjne opcje. Implanty dentystyczne są łatwe w opiece oraz zapewniają stabilność i piękny uśmiech na lata. 

 

Szczegółowe informacje o leczeniu można uzyskać w naszej klinice w Kielcach:

 

Ul. Legnicka 2
25-328 Kielce

Praktyka Dentystyczna i Chirurgiczna
tel. +48 41 341 72 40
tel. +48 41 341 72 41
e-mail: wizyta@profident.pl