Cel leczenia endodontycznego

Jaki jest cel leczenia endodontycznego i kiedy jest ono konieczne.

W pewnych stanach chorobowych, miazga może ulec procesowi zapalnemu, co może objawiać się silnym bólem. Może także dojść do jej obumarcia, a infekcja może szerzyć się aż do kości wokół zęba-winowajcy. Miazgę tworzą naczynia oraz nerwy. Jest to miękka tkanka, która stanowi wspaniały system odżywiania oraz kontroli nad strukturą zęba.

Bywają jednak sytuacje, gdy dochodzi do jej zakażenia. W jej obręb wnikają drobnoustroje, które tam znajdują doskonałe dla siebie warunki do życia i namnażania się. W efekcie powodują one zapalenie miazgi i jej zniszczenie, a nawet stan ropny wokół korzenia i w jego obrębie. Wszystko to powoduje ostry lub przewlekły ból zęba.Kanałowe _2

W takich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym. Celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie zbędnej, w tym momencie, dla naszego organizmu, chorej miazgi, a tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Niestety, nie ma jeszcze metody pozwalającej na stuprocentowe wyeliminowanie tych drobnoustrojów, jednak nowoczesne techniki endodontyczne pozwalają na ich wystarczające usunięcie. Leczenie takie prowadzi się przy znieczuleniu miejscowym i jest ono wówczas całkowicie bezbolesne. Na koniec kanał wypełnia się gutaperką oraz specjalną pastą. Głównie chodzi o to, aby cały system kanałowy zamknąć hermetycznie, zabezpieczyć przed bakteriami.

 

Powrót