Jak przebiega leczenie kanałowe

Główne etapy leczenia kanałowego

 

Od tego zaczynamy

 

Lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza zęba. Ostrożnie otwiera wejścia do kanałów. Długość kanałów zostaje ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy elektronicznego urządzenia do mierzenia długości kanałów. System kanałów korzeniowych opracowuje się specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych, tak aby usunąć również zainfekowaną bakteriami z miazgi zębinę z wewnętrznej ścianki kanału. Narzędzia te pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich  kanałów. Równocześnie kanał jest płukany różnymi środkamichemicznymi o działaniu przeciwbakteryjnym. Aby do zęba nie przedostawały się bakterie ze śliny, a także, aby środki płuczące nie drażniły jamy ustnej pacjenta, leczony ząb powinien być osłonięty specjalną gumą. Taki zestaw ochronny nazywamy koferdamem.

 

Wypełnienie

 

Na koniec kanał wypełnia się gutaperką oraz specjalną pastą. Głównie chodzi o to, aby cały system kanałowy zamknąć hermetycznie, zabezpieczyć przed bakteriami. Są różne metody wypełnień. Dzięki podgrzaniu, gutaperka jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale, nawet w kanałach bocznych.  

 

Aby coś zrobić dobrze – trzeba to widzieć 

 

Kanałowe _1Aby wykonać tak skomplikowane zabiegi, konieczne jest optyczne powiększenie operowanego pola przy wykorzystaniu lup albo mikroskopu stomatologicznego. Znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i zachowanie naturalnego przebiegu sytemu kanałów korzeniowych (wyjściowej średnicy niejednokrotnie mniejszej niż 0,06 mm), nie da się wykonać bez co najmniej kilkukrotnego ich powiększenia. Nikt z lekarzy, nawet o sokolim wzroku, nie jest w stanie zajrzeć tam „okiem nie uzbrojonym”. Lekarz ogólnie praktykujący, który nie wykonuje zabiegów z wykorzystaniem mikroskopu, może skorzystać z usług endodontycznych gabinetów specjalistycznych, które przygotują ząb do dalszej odbudowy. Lekarz prowadzący, może wybrać gabinet endodontyczny, do którego skieruje pacjenta, tak aby praktyka oferowała wysoki poziom usług, a równocześnie służyła jak najlepiej pacjentowi. W znalezieniu odpowiednich gabinetów powinna pomóc strona internetowa Polskiego Towarzystwa Endodontycznego: www.endodoncja.pl  

 

 Jakie zalety oferuje nowoczesna metoda leczenia?

 

PunktLeczenie jest szybsze i przyjemniejsze.

PunktWnętrze zęba jest dokładnie oczyszczone. 

PunktNawet zagięte i trudne do oczyszczenia kanały korzeniowe mogą być tą metodą opracowane. Nie było to możliwe przy zastosowaniu dotychczasowych narzędzi i metod.

PunktKanały korzeniowe są szczelnie wypełnione, a właściwa odbudowa zapobiega nawrotowi infekcji.

PunktZąb możemy zachować przez wiele lat.

 

Jakie są rokowania powodzenia tej metody?

 

Tak jak przy każdym leczeniu nikt nie może mieć stuprocentowej gwarancji powodzenia. Istnieją jednak duże szanse, że chory ząb, dzięki nowoczesnej metodzie leczenia endodontycznego będzie zdrowy przez wiele lat.

 

 

 

 

 

 

 

Powrót