Nowe podejście do leczenia

Fragment wywiadu udzielnonego przez dr Jerzego Zbożenia redakcji magazynu Zdrowie.

Jakie jest miejsce endodoncji czyli leczenia kanałowego w nowoczesnej stomatologii? 

Obecne wymagania pacjentów są znacznie częściej ukierunkowane na zachowanie zębów aniżeli na ich usuwanie i uzupełnianie protetyczne. Z każdym rokiem endodoncja w naszej praktyktyce miała więc coraz większe znaczenie. Wymusiło to posiadanie przez lekarzy znacznie szerszej wiedzy i większych umiejętności niż te, które jeszcze kilka lat temu były wystarczające.
Endodoncja stała się w ten sposób dużą częścią naszej codziennej praktyki. Powtórne leczenie kanałów, poszerzanie niedrożnych kanałów, leczenie zgorzeli i powikłanych stanów zapalnych ozębnej na jednej wizycie, opracowywanie wąskich i zakrzywionych kanałów, zamknięcie perforacji, usunięcie złamanego narzędzia, to zabiegi, które wykonujemy rutynowo.

 

Na czym polega ten przełom w leczeniu?

Badania w dziedzinie endodoncji, które przeprowadzono w ostatnich latach zmieniły podejście do leczenia. Uważa się, że zmiany chorobowe, które powstały w kości często nie są zainfekowane bakteriami. Zmiany te spowodowane są przez toksyny, które wydzielają bakterie znajdujące się w chorej miazdze wypełniającej kanał zębowy. Idąc więc dalej tym tokiem myślenia, leczenie polegające na usunięciu bakterii z kanału zęba a następnie jego szczelne wypełnienie na tej samej wizycie jest z wyboru leczeniem pierwszoplanowym. Lekarze zajmujący się leczeniem kanałowym nie poszukują więc coraz silniejszych leków antyseptycznych, lecz idą w kierunku coraz lepszego mechanicznego opracowania i oczyszczania kanałów korzeniowych oraz ich szczelnego wypełnienia.

 

Na czym polega technika szczelnego wypełnienia kanału?

To szczelne wypełnienie kanału ma na celu zapobieganie przedostawania się bakterii do systemu kanałowego z jamy ustnej oraz zatrzymanie wnikania płynów tkankowych, które mogą stanowić pożywkę dla zalegających w zębie bakterii. Realizacja tego nie jest taka prosta, bowiem potrzebny jest odpowiedni materiał, który wypełni przestrzeń kanału. Najlepszym z wyboru materiałem do wypełnienia kanału jest od prawie stu lat gutaperka. Jest biologicznie obojętna, nierozpuszczalna a uplastyczniona bardzo łatwo adaptuje się do nieregularnej powierzchni kanału. W tej chwili większość nowych metod wypełniania kanału związana jest z nagrzewaniem gutaperki.
W ostatnich latach pojawił się nowy materiał do wypełnienia kanałów korzeniowych będący w całości materiałem syntetycznym o nazwie Resilon, który daje jeszcze większą szczelność wypełnienia. Materiał ten jest również z powodzeniem stosowany przez naszą praktykę.

 

Jakie najnowsze techniki stosujecie w trakcie leczenia?

Nasza praktyka jest wyposażona w specjalistyczne instrumentarium endodontyczne. Endodonci korzystają z wielu nowych osiągnięć techniki. Stosowanie dużych powiększeń oraz skutecznego oświetlenia uzyskujemy dzięki pracy pod mikroskopem zabiegowym. Dzięki temu można odnaleźć wszystkie kanały zęba, dokładnie je opracować i wypełnić.
Diagnostykę ułatwiają lokalizatory wierzchołkowe mierzące opór między tkankami okołowierzchołkowym, a błoną śluzową w obrębie jamy ustnej. Rewolucja w endodoncji rozpoczęła się w momencie wprowadzenia rotacyjnych narzędzi niklowo-tytanowych. Umożliwiają one równomierne poszerzenie kanału zmniejszając wysiłek operatora oraz późniejsze pozabiegowe dolegliwości pacjenta.

 

Wielu pacjentów zastanawia się, co jest dla nich korzystniejsze: zabieg endodontyczny czy wyrwanie chorego zęba i zastąpienie go implantem. Co by Pan powiedział takiemu pacjentowi? 

W endodoncji nie ma tanich, łatwych i szybkich metod. Perfekcyjnie wykonane leczenie kanałowe będzie na pewno mniej kosztowne i obciążające dla pacjenta niż sytuacja, w której na skutek utraty zęba musimy uciekać się do implantologii i protetyki. Warto więc podjąć leczenie kanałowe i jeśli zostanie ono prawidłowo przeprowadzone to taki ząb może służyć pacjentowi przez całe życie.

 


Są jednak sytuacje w których leczenie kanałowe jest niemożliwe.

W takich sytuacjach rozwiązaniem alternatywnym jest zastąpienie uszkodzonego korzenia zęba implantem. W naszej praktyce zajmujemy się leczeniem za pomocą implantów od 10 lat. Dzięki temu nasi pacjenci nie muszą używać ruchomych protez gdyż korony zębów odbudowane na implantach znakomicie zastępują naturalny ząb. Zabiegi takie wykonywane są w znieczuleniu miejscowym gwarantującym pacjentowi całkowite zniesienie bólu.