Higiena jamy ustnej

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak istotna i jak właściwie dbać o zdrowe zęby.

Właściwa higiena jamy ustnej zapewnia atrakcyjny uśmiech i świeży oddech. Odpowiednio zadbane zęby są czyste i wolne resztek pokarmowych. Zdrowe
dziąsła są różowe i nie bolą, ani nie krwawią podczas zabiegów higiczenicznych. W zdrowej jamie ustnej nie ma również problemu nieświeżego oddechu.

 

Nieprzestrzeganie lub niewłaściwa higiena jamy ustnej skutkuje namnażaniem się bakterii, które żywią się pozostałymi cząstkami pokarmu. Bakterie te powodują zmianę kwasowości jamy ustnej co uszkadza szkliwo zębów, i przyczynia się do powstawania próchnicy. Aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia, warto zapytać stomatologa lub higienistkę stomatologiczną o odpowiednie techniki higieny i produkty do jej stosowania.

 

Jak należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej?


Zdrowe zęby to nie tylko atrakcyjny uśmiech, ale również bezproblemowe  funkcjonowanie aparatu żucia i mowy. Dlatego przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest bardzo ważne. Zdrowe zęby i dziąsła pozwolą zachować dobre samopoczucie i pewność siebie.
Profilaktyka domowa powinna być wspomagana profilaktyką profesjonalną w gabinecie stomatologicznym. Systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa  pozwalają na wczesne wykrywanie zmian chorobowych. W wielu przypadkach skraca to czas leczenia i obniża koszty dając dobre wyniki.

Zalecane czynności higieniczne pomiędzy wizytami u stomatologa:

Punktstaranne szczotkowanie zębów (2 x dzień) oraz codzienne stosowanie nici dentystycznej,
Punktprzestrzeganie zdrowej diety i unikanie podjadania pomiędzy posiłkami,
Punktstosowanie pasty z fluorem oraz płynu do płukania jamy ustnej.


Prawidłowa technika szczotkowania

 

Szczotkowanie11) Ustaw szczoteczkę pod kątem 45° do linii dziąseł i czyść ruchem wymiatającym lub okrężnym zaczynając od linii dziąseł.
2) Delikatnie szczotkuj zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba wykonując krótkie ruchy do przodu i do tyłu.
3) Delikatnie wyczyść język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech.
4) Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej ok. 2 min (po 30s na każdy kwadrant)

 

Nitkowanie1Prawidłowy sposób użycia nici dentystycznej

1) Weź około 45 cm nici, pozostawiając między palcami 2,5-5 cm.
2) Delikatnie przesuwaj nić zagiętą wokół zębów.
3) Staraj się, aby nie zranić brodawki dziąsłowej.

 

Powrót