Lakowanie

Na czym polega lakowanie i co możesz zyskać lakując zęby.

LakowanieCzym jest lakowanie?

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny mający na celu zabezpieczenie miejsc szczególnie narażonych na powstawanie próchnicy, jak bruzdy, szczeliny i zagłębienia. W pierwszej kolejności należy lakować zęby najbardziej narażone na rozwój próchnicy, czyli pierwsze, stałe zęby trzonowe - "szóstki" i mleczne trzonowce. Dlatego też, zabieg lakowania jest szczególnie zalecany u dzieci.

Co zyskujesz decydując się na lakowanie?

Lakowanie eliminuje możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach, a gładka powierzchnia laku ułatwia zachowanie prawidłowej higieny. Prawidłowo przeprowadzone lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90%. Lakowanie zabezpiecza zęby na kilka lat. Kontrolne wizyty u stomatologa są okazją na sprawdzenie stanu powłoki uszczelniającej i ewentualne uzupełnienie.

Czy po lakowaniu trzeba stosować pasty z fluorem?

Tak. Lakowanie pomaga ułatwić higienę, zabezpieczając szczególnie narażone miejsca przed bakteriami, ale nie zastępuje jej. Stosowanie preparatów z fluorem przyczynia się do remineralizacji szkliwa i jest podstawą profilaktyki chorób zębów.

Zabieg lakowania jest zupełnie bezbolesny. Wykonują go lekarze dentyści, higienistki lub asystentki stomatologiczne. Lepiej zabezpieczyć zęby przed próchnicą niż je leczyć. Zastosowanie lakowania pozwoli Ci oszczędzić czas i pieniądze potrzebne na wypełnienie zębów dotkniętych próchnicą.

Powrót