Skaling i polerowanie

Jak powstaje kamień nazębny, dlaczego należy go usuwać i w jaki sposób się to robi.

 

Jak powstaje kamień nazębny?

Płytka nazębna znana także jako płytka bakteryjna (biofilm) to miękki nalot o barwie żółtawej, nieco ciemniejszy od szkliwa. Płytkę można usunąć jedynie poprzez zeskrobanie z powierzchni zęba (szczoteczką lub nicią dentystyczną). Ilość płytki nazębnej pokrywającej ząb jest zależna od higieny jamy ustnej. Skaling _profilaktyka3Usuwanie płytki jest bardzo ważne ponieważ składa się ona w 60-70% z bakterii. Skład płytki różni się w zależności od jej położenia, grubości, właściwości śliny oraz diety pacjenta.  W zależności od usytuowania płytki rozróżniamy płytkę naddziąsłową (pokrywa szkliwo ponad linią dziąseł) i poddziąsłową (występuje wewnątrz kieszonki dziąsłowej). Już w ciągu 3 tygodni następuje mineralizacja płytki nazębnej i rozpoczyna się przekształcenie jej w kamień nazębny. Gdy pojawia się kamień nazębny wzrasta ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Aby uniknąć rozwoju bolesnej choroby i kosztownych wizyt w gabinecie stomatologicznym należy w porę usuwać powstały kamień nazębny. 

 

 

Jak przebiega profesjonalne oczyszczanie zębów?

Skaling _profilaktyka2Zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów powinien się składać z kilku etapów. Pierwszym etapem jest usunięcie złogów ze szkliwa, tak zwany skaling.  Usunięcie kamienia nazębnego odbywa się przy użyciu narzędzi ręcznych lub ultradźwiękowych.
Kiedy po zabiegu usunięcia kamienia dziąsła się zregenerują, można kontynuować oczyszczanie. W drugim etapie następuje precyzyjne oczyszczenie powierzchni z osadów i nalotów, z wykorzystaniem piaskarki. Piasek dociera do większości miejsc i zakamarków przestrzeni międzyzębowych, eliminując przebarwienia i osady nazębne. Piaskowanie zalecane jest szczególnie u pacjentów ortodontycznych, noszących aparaty stałe.
Ostatnim i najprzyjemniejszym dla pacjenta etapem jest polerowanie. Specjalne pasty do polerowania (o odpowiednio dobranej ziarnistości i przyjemnym smaku) są rozcierane po czystej powierzchni szkliwa za pomocą specjalnej szczoteczki lub gumki. Po tym zabiegu pacjent może opuścić gabinet z czystaym, gładkim i lśniącym uśmiechem.

 

Jak często należy usuwać złogi nazębne?

Szkliwo zębów powinno być oczyszczane w gabinecie stomatologicznym 1 lub 2 razy w roku przy zdrowych dziąsłach, a w przypadku zmian zapalnych nawet 3 do 6 razy w roku. W zależności od jakości higieny, diety i osobistych predyspozycji pacjenta lekarz stomatolog zaleci odpowiednią częstotliwość zabiegów.

 

Powrót