Pulp Fiction 06

Międzynarodowy Kongres Pulp Fiction 6
Spotkanie miłośników Endodoncji, 09-12 grudnia 2004r.

Do dyspozycji mieliśmy nowoczesne sale wykładowe. Wykłady i warsztaty praktyczne (jak pracować z mikroskopem – ergonomia, krok po kroku diagnoza, dostęp, opracowanie, wypełnienie) były niezwykle ciekawe tym bardziej, że były prowadzone przez znanych zagranicznych endodontów m.in. dr G. Glassman, S. Kratchman, E. Cotti. Obecni byli także przedstawiciele firm SybronEndo, Obtura-Spartan, Hu-Friedy. Zgodnie z decyzją Świętokrzyskiej Izby Lekarsjiej z dnia 19.11.2004 (L.dz. Ś.I.L./897/2004) osobom uczestniczącym w Sympozjum Endodontycznym PF6 zostało przyznane 20 punktów edukacyjnych.

Fotorelacja

Program Sympozjum

Patronat merytoryczny – Polskie Towarzystwo Endodontyczne,
Patronat medialny – Dentonet


9 grudnia 2004 czwartek

Dlaczego warto doskonalić się w endodoncji – dr Michał Jóźwiak
Endodoncja praktyczna – dr Jerzy Zbożeńdr Michał Jóźwiak – zobacz więcej
Warsztaty – wypełnianie kanałów korzeniowych, sposoby, metody
Diagnoza i nagłe przypadki w endodoncji – dr Samuel Kratchman

10 grudnia 2004 piątek

Mikrochirurgia w XXI wieku – dr Samuel Kratchman
Opracowanie kanału (pokaz) – dr Garry Glassman
Standardy endodontyczne – dr Garry Glassman
Standardy endodontyczne w nowym milenium – dr Garry Glassman
Wypełnianie kanałów (pokaz) – dr Garry Glassman

11 grudnia 2004 sobota

Implantologia – Nobel Biocare
Mikrochirurgia-prezentacja Hu-Friedy
Mikrochirurgia (pokaz) – dr Jerzy Zbożeń 
Irygacja w endodoncji – procedury – dr Elisabetta Cotti
Zaawansowane techniki radiologiczne w diagnozowaniu zmian okołowierzchołkowych – dr Elisabetta Cotti
Ponowne leczenie kanałowe, trudne przypadki – dr Samuel Kratchman

12 grudnia 2004 niedziela

Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Endodontycznego
Kurs praktyczny: technika wprowadzania implantów – Nobel Biocare

Kurs Endodontyczny

Kurs poprowadzą – dr Michał Jóżwiak, dr Jerzy Zbożeń

Omówienie podstaw współczesnej endodoncji. Procedury, materiały, zastosowanie. Wykład skierowany jest do osób rozpoczynających przygodę z jednowizytowym leczeniem kanałowym.

Tematyka w zarysie:

jak przekształcić nasz gabinet w specjalistyczną praktykę?

czy trudne, powikłane zapalne zmiany możemy leczyć na jednej wizycie?

jaką kolejność poszerzaczy stosować by leczenie było krótkie i skuteczne?

procedury krok po kroku, instrumentarium, sprzęt – co jest niezbędne, z czego można zrezygnować?

płyny, leki, lubricanty, uszczelniacze co warto stosować?

Wykładowcy:

Prof. Elisabetta Cotti

Ukończyła w 1985r. stomatologię na Uniwersytecie w Cagliari, Włochy. W 1990 uzyskała specjalizację z endodoncji na Uniwersytecie Loma Linda, USA, a w 1991r. tytuł Master of Science In Endodontics. W 1990r. pełniła funkcję Professor of Endodontics na Uniwersytecie Loma Linda. W latach 1991-1994 wykładała jako profesor na Wydziale Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu w Cagliari. Od 1999r. pracownik naukowy Uniwersytetu w Cagliari. Od 2000r. profesor Wydziału Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu w Cagliari. Profesor Cotti jest wykładowcą o międzynarodowej renomie. Autorka licznych amerykańskich, włoskich i międzynarodowych publikacji naukowych.

Dr Gary Glassman

W 1984 ukończył Uniwesytet w Toronto, gdzie był beneficjentem stypendiów Jamesa B. Wilmott'a, Sypendium Mosby i stypendium George Hare na rzecz biegłości w endodoncji. Absolwent programu endodontycznego na uniwersytecie Temple, otrzymał nagrodę Louis I. Grossman Study Club za biegłość kliniczną w endodoncji. Kształcił sie podyplomowo na Royal College of Dentists Canada, gdzie zdobył tytuł FRCD (Fellow of Royal College of Dentists of Canada). Autor licznych publikacji, jest uznanym na całym świecie wykładowcą z zakresu endodoncji. Jest członkiem Academy of Dentistry International. Pracuje jako recenzent endodonta dla Oral Health Dental Journal. W latach 1990-97 ustalał program interaktywnych zajęć z endodoncji dla Ontario Dental Association. Dawny Przewodniczący Gorgia Hare Endodontics Study Club, obecnie prowadzi prywatną praktykę specjalizującą się w leczeniu endodontycznym, w Toronto.

Dr Michał Jóźwiak

Lek. stom. Michał Jóźwiak jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku - specjalizacja: chirurg stomatolog. Od 1987 roku prowadzi własną praktykę stomatologiczną w Iławie. Autor wielu artykułów m.in. na temat chirurgii i endodoncji. Współautor portalu dla endodontów www.endodoncja.pl. Jest również administratorem pierwszej w Polsce listy dyskusyjnej lekarzy stomatologów (www.stomatolog.com.pl).

Prof. Sam Kratchman

Dr Sam Kratchman to specjalista endodonta, uznany wykładowca, autor wielu prac naukowych z zakresu endodoncji i mikrochirurgii, członek wielu towarzystw naukowych. Zarówno licencjat z biologii jak i tytuł lekarza dentysty uzyskał na Uniwersytecie TUFTS w Bostonie, Massachusetts. Następnie zdobył certyfikat z endodoncji na uniwersytecie Pennsylwania, gdzie obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny oraz Zastępca Dyrektora Podyplomowej Endodoncji, czuwając nad kształceniem z zakresu mikrochirurgii. Dr. Kratchman jest autorem kilku artykułów oraz współautorem kilku książek dotyczących endodoncji. Działa na rzecz repopularyzacji mikrochirurgii w podręcznikach do endodoncji oraz klinikach dentystycznych Ameryki Północnej. Opracował i opatentował instrument zwany S-kondenser do obturacji kanałów zębowych. Dr Kratchman znalazł się na okładkach wydania "Best of" w magazynach "Main Line Today" oraz "Doctor of Dentistry". Dr Kratchman jest chętnie zapraszanym wykładowcą, gościł już na kongresach endodontycznych W USA, Europie, Skandynawii, Ameryce Południowej oraz Azji. Oprócz pracy dydaktycznej nadal prowadzi dwa specjalizujące się w endodoncji gabinety W Exton oraz West Chester w Pensylwanii.

Dr Jerzy Zbożeń

Lek. stom. Jerzy Zbożeń ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w 1980 r. Kilka lat później uzyskał specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Zainteresowania: endodoncja, mikrochirurgia, implantologia, nawigacja implantologiczna - www.simplant.pl. Prowadzi własną, wielostanowiskową praktykę stomatologiczną i chirurgiczną w Kielcach, w której pracuje już trzecie pokolenie dentystów w rodzinie. W 1993 założył firmę Profident (www.profident.pl) zajmującą się m.in. wprowadzaniem nowych technologii z zakresu endodoncji, mikrochirurgii i implantologii na rynek polski. Jest administratorem i współautorem specjalistycznego wortalu dla endodontów - www.endodoncja.pl. Udziela również porad w zakresie leczenia kanałowego zębów na portalu stomatologicznym www.dentonet.pl. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do lekarzy interesujących się implantologią, która jest źródłem wymiany informacji i doświadczeń dla kilkuset specjalistów z tej dziedziny. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do endodontów. Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych czasopism stomatologicznych Endodoncja.pl i E-Dentico. Członek stowarzyszeń implantologicznych PSI, DGOI, ICOI, OSIS oraz PTS, PTE. Prezes Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, skarbnik PSI.

Powrót