Pulp Fiction 12

Międzynarodowe Sympozjum Pulp Fiction 12
Spotkanie Miłośników Endodoncji, 2-5 grudnia 2010r.

Kolejne, dwunaste już spotkanie miłośników endodoncji – Pulp Fiction odbyło się w dniach 2-5 grudnia 2010 roku w Jachrance koło Warszawy.
Tematyka tegorocznego sympozjum koncentrowała się na nowoczesnych metodach i technikach leczenia kanałowego, powikłaniach po leczeniu endodontycznym oraz najnowszych osiągnięciach w mikrochirurgii. Program wykładów i warsztatów realizowany był przez uznanych specjalistów w dziedzinie endodoncji i implantologii. Gościli między innymi: Prof. Elisabetta Cotti, Prof. Marga Ree, Samuel Kratchman, Jorge Vera oraz kardiolog Brian Starter.
Jak co roku na spotkanie przybyli prawdziwi pasjonaci endodoncji, którzy poza zdobywaniem wiedzy mogli pozwolić sobie na chwilę odpoczynku i dobrej zabawy. Bogaty program naukowy z pewnością zadowolił uczestników konferencji, a przygotowane imprezy towarzyszące uatrakcyjniły pobyt w Centrum Kongresowym Warszawianka.

Fotorelacja

Program sympozjum

2 – 5 grudnia 2010, Pulp Fiction 12


2 grudnia – czwartek

Warsztaty – Endodoncja praktyczna – Jerzy Zbożeń, Tomasz Zbożeń – czytaj więcej
Rozwiązywanie problemów okluzyjnych przy użyciu łuku twarzowego i artykulatora – Piotr Nagadowski
Co, gdzie, kiedy – jak wybrać najlepsze rozwiązanie protetyczne po leczeniu    endodontycznym – Robert Michalik
Otwarta dyskusja z udziałem wykładowców: Piotr Nagadowski, Robert Michalik, Jerzy Zbożeń
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (Cezary Kabaciński, Sebastian Mazur, Grzegorz Olszewski, Piotr Wesoły, Piotr Więcławski)
Zebranie Członków Polskiego Towarzystwa Endodontycznego

3 grudnia – piątek

CBCT – przyszłość diagnostyki endodontycznej i planu leczenia kanałowego – Richard Kahan
Podejmowanie decyzji endodontycznych, aktualne podejście – Jorge Vera
Aktualizacja problemów ogólnomedycznych pacjentów leczonych stomatologicznie – Brian Sarter
Powikłania podczas konwencjonalnego i chirurgicznego leczenia endodontycznego – Sam Kratchman
Zastosowanie cementu portlandzkiego w endodoncji; sposoby rozwiązywania różnych problemów klinicznych – Elisabetta Cotti
Otwarta dyskusja przy kawie z udziałem wykładowców: Elisabetta Cotti, Sam Kratchman, Brian Sarter, Jorge Vera
Zastosowanie cementu portlandzkiego w endodoncji – warsztaty – Elisabetta Cotti, sala Moskiewska. Wstęp wolny

4 grudnia – sobota

Nowoczesne metody dekontaminacji wyrobów medycznych i powierzchni. Preparaty myjąco-dezynfekujące i ich rola w usuwaniu biofilmu – Barbara Podsadna
Postępowanie w przypadkach urazów endodontycznych – Marga Ree
Problemy na styku endodoncji i protetyki – Marga Ree
Zagadnienia endodontyczne niezbędne do osiągnięcia sukcesu klinicznego – Jorge Vera
Otwarta dyskusja przy kawie z udziałem wykładowców: Marga Ree, Jorge Vera

5 grudnia – niedziela

Czas powrotów

Plan

Opiekę merytoryczną Sympozjum zapewnia Komitet Naukowy w składzie: prof. dr hab. Danuta Piątowska, prof. dr hab. Halina Pawlicka oraz prof. dr hab. Jerzy Krupiński.

Patronat medialny: www.dentonet.pl

Prekongres:

Warsztaty – Endodoncja praktyczna – dn. 2 grudnia br. (czwartek) w godzinach 10.00 -15.00 prowadzi lek. stom. Jerzy Zbożeń, oraz lek. stom. Tomasz Zbożeń, sala Wiedeńska – Zobacz więcej

Egzaminy Curriculum Endodontyczne organizowane przez Polskie Towarzystwo Endodotyczne oraz Curriculum Implantologii organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne

Kongres:

Wykłady z dziedziny endodoncji oraz mikrochirurgii i implantologii odbywać się będą w sali Europejskiej I w czwartek w godzinach od 16.00 do 20.00 oraz w piątek i w sobotę od 10.00 do 19.30 z przerwami na kawę oraz lunch w Sali Restauracyjnej. Każdy dzień wykładów zakończy dyskusja z prowadzącymi. W tym roku m. in. gościć będziemy: prof. Elisabetta Cotti, prof. Marga Ree, prof. Samuel Kratchman, Dr Brian Sarter oraz prof. Jorge Vera.

Wykłady tłumaczone będą symultanicznie przez zespół Pana Jacka Czownickiego, Inter Lang & Text.

Każdy uczestnik Sympozjum otrzyma Certyfikat oraz 18 punktów edukacyjnych.

W czwartek wieczorem po zakończonych obradach zapraszamy Członków Polskiego Towarzystwa Endodontycznego na Zebranie, ostatnie w tym roku.

W piątek w godzinach przedpołudniowych, podczas przerw między wykładami, odbędą się ceremonie wręczenia Certyfikatów ukończenia Curriculum Endodontycznego. Edycja 2010. Członkom Polskiego Towarzystwa Endodontycznego oraz Curriculum Implantologii PSI 2009/2010 Członkom Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego.

W godzinach popołudniowych natomiast zaprosimy wszystkich Uczestników do pamiątkowego, wspólnego zdjęcia.

Podczas Sympozjum wyłonimy i nagrodzimy ponownie zwycięzcę konkursu „Endonalewka”. Rozstrzygnięcie i degustacja w piątek (3 grudnia) podczas kolacji i imprezy towarzyszącej.

Wieczorami zapraszamy do Sali Restauracyjnej na kolacje i imprezy tematyczne połączone z zabawą do późnych godzin nocnych w takt muzyki. Tematy przewodnie zabaw podane są w linku plan spotkania i prosimy nie zapomnieć zabrać odpowiednich kreacji.

Podczas kolacji w czwartek wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Chopinowskim, a w sobotę w konkursie tańca z filmu Pulp Fiction. Dla zwycięzców ciekawe nagrody!

Wieczornym spotkaniom towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo i wiele dodatkowych, zaskakujących, niespodziewanych atrakcji.

Uroczyste rozdanie dyplomów dla Uczestników Sympozjum podczas Kolacji w sobotę.

W każdej wolnej od zajęć chwili zapraszamy do wspólnej zabawy w Aquaparku.

Od czwartku zapraszamy także do naszego Sklepu (sala Moskiewska), gdzie będą Państwo mogli zapoznać się z naszą ofertą i dokonać zakupów. Przez cały czas pobytu w Jachrance nasz sprzęt będzie do Państwa dyspozycji, a nasi doświadczeni pracownicy będą służyć radą i pomocą.

Kurs endodontyczny

W ramach Pulp Fiction 12 –  2 grudnia 2010 r.

Kurs prowadzony przez dr Jerzego Zbożenia oraz dr Tomasza Zbożenia przeznaczony jest dla osób chcących rozpocząć pracę rotacyjnymi narzędziami Ni-Ti oraz wypełnianie kanałów korzeniowych termoplastyczną gutaperką. Omówione zostaną aspekty podstawowego wyposażenia praktyki endodontycznej, sposoby diagnostyczne i procedury poszczególnych etapów leczenia.

10.00 – 10.10 Spotkanie uczestników kursu – Sala Wiedeńska
10.10 – 15.00 Zasady współczesnej endodoncji, jak rozpocząć pracę rotacyjnymi narzędziami Ni-Ti i termoplastyczną gutaperką – teoria i praktyka
13.00 – 13.30 Lunch w sali restauracyjnej hotelu

Stroje tematyczne

Dzień 1 (czwartek 02.12) ROCK KOCHA CHOPINA
Dzień 2 (piątek 03.12.) SALSA & SAMBA
Dzień 3 (sobota 04.12) PULP FICTION

Miejsce spotkania

Centrum Kongresowe „Warszawianka” (www.warszawianka.pl) położone jest ok. 30 km od Warszawy nad Zalewem Zegrzyńskim, w spokojnej i cichej miejscowości Jachranka. Jest miłym, eleganckim Hotelem przystrojonym świątecznie, gdzie podejmować Nas będzie rzetelna i kompetentna obsługa. Hotel dysponuje dużą salą wykładową mogącą pomieścić nawet 500 osób oraz wystarczającą ilością przytulnych pokoi. Hotel oddaje Nam także inne, mniejsze sale wykładowe, dwie restauracje, bar na lobby otwarty do godz. 3.00 nad ranem w dniach trwania Sympozjum PF (od czwartku do soboty), dodatkowy bar nocny, kręgielnię oraz baseny, saunę, łaźnię, jacuzzi, salę fitness, siłownię oraz SPA. Doba hotelowa rozpoczyna się od godz. 16.00, a kończy o godz. 12.00. Bardzo ważnym jest to, aby opuścić pokój w ustalonym dniu wyjazdu do godz. 12.00, pamiętając o oddaniu karty – klucza do pokoju i uregulowaniu ewentualnych należności z baru, restauracji czy kręgielni. Przedłużenie doby hotelowej bez zgody Recepcji Hotelu, będzie się wiązało z koniecznością dokonania opłaty za dodatkowy, niewykorzystany nocleg.

Wykładowcy:

Prof. Elisabetta Cotti

Ukończyła w 1985r. stomatologię na Uniwersytecie w Cagliari, Włochy. W 1990 uzyskała specjalizację z endodoncji na Uniwersytecie Loma Linda, USA, a w 1991r. tytuł Master of Science In Endodontics. W 1990r. pełniła funkcję Professor of Endodontics na Uniwersytecie Loma Linda. W latach 1991-1994 wykładała jako profesor na Wydziale Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu w Cagliari. Od 1999r. pracownik naukowy Uniwersytetu w Cagliari. Od 2000r. profesor Wydziału Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu w Cagliari. Profesor Cotti jest wykładowcą o międzynarodowej renomie. Autorka licznych amerykańskich, włoskich i międzynarodowych publikacji naukowych.

Dr Richard Kahan

Prezes Endodontic Courses I wykładowca na University College London. Aktualnie prowadzi badania na temat ustawień CBCT, dozymetrii i sposobów osiągnięcia jak najlepszych metod wizualizacji patologii endodontycznej. 1984 - kwalifikacje w Szpitalu Royal London Qualified from the Royal London Hospital. 1993 - stopień magistra z wyróżnieniem w dziedzinie Endodoncji na Eastman Dental Institute. Specjalistyczna Prywatna Praktyka na Harley Street w Londynie Prezes Endodontic Courses I wykładowca na University College London. Prowadzi międzynarodowe wyk łady, autor prac badawczych, konsultant akademicki pism branżowych.

Prof. Sam Kratchman

Dr Sam Kratchman to specjalista endodonta, uznany wykładowca, autor wielu prac naukowych z zakresu endodoncji i mikrochirurgii, członek wielu towarzystw naukowych. Zarówno licencjat z biologii jak i tytuł lekarza dentysty uzyskał na Uniwersytecie TUFTS w Bostonie, Massachusetts. Następnie zdobył certyfikat z endodoncji na uniwersytecie Pennsylwania, gdzie obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny oraz Zastępca Dyrektora Podyplomowej Endodoncji, czuwając nad kształceniem z zakresu mikrochirurgii. Dr. Kratchman jest autorem kilku artykułów oraz współautorem kilku książek dotyczących endodoncji. Działa na rzecz repopularyzacji mikrochirurgii w podręcznikach do endodoncji oraz klinikach dentystycznych Ameryki Północnej. Opracował i opatentował instrument zwany S-kondenser do obturacji kanałów zębowych. Dr Kratchman znalazł się na okładkach wydania "Best of" w magazynach "Main Line Today" oraz "Doctor of Dentistry". Dr Kratchman jest chętnie zapraszanym wykładowcą, gościł już na kongresach endodontycznych W USA, Europie, Skandynawii, Ameryce Południowej oraz Azji. Oprócz pracy dydaktycznej nadal prowadzi dwa specjalizujące się w endodoncji gabinety W Exton oraz West Chester w Pensylwanii.

Tech. dent. Robert Michalik

Robert Michalik ukończył wydzaiłu techniki dentystycznej w 1987. Po dwóch latach pracy w pracowni Akademii Medycznej w Warszawie otwiera swoją pracownię Inter-Dent, którą kieruje do obecnej chwili. W 2003 roku jako pierwszy w Polsce rozpoczyna pracę systemami cad-cam. W 2007 rozpoczyna tworzyć polski system cad-cam oparty na współpracy z firmą Delcam i 3 Shape. Jest autorem kilku publikacji w prasie branżowej oraz autorem pracy umieszczonej w książce Sztuka i Rzemiosło. W 2007 złożył wniosek do Urzędu Patentowego o opantentowanie metody wykonania koron teleskopowych z czapką pośrednią.

Tech. dent. Piotr Nagadowski

Od 1995 r. jest właścicielem laboratorium protetycznego Natrodent z siedzibą w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Zajmuje się prowadzeniem szkoleń specjalistycznych z zakresu artykulacji , rejestracji stawowej , wykonawstwa szyn, protez całkowitych i uzupełnień stałych w kraju i za granicą.

mgr Barbara Podsadna

Ukończyła Wydział Farmacji Akademii Medycznej w Poznaniu jako magister farmacji, Specjalizacja z mikrobiologii lekarskiej. Kierownik Laboratorium Mikrobiologii Zespół Opieki Zdrowotnej w Nowym Tomyślu Kierownik Hurtowni Farmaceutycznej w Aesculap Chifa Sp. z o.o. ( B.Braun) Nowy Tomyśl Od 2003 Konsultant Naukowy w Medilab Sp. z o.o.

Prof. Marga Ree

Prof. Marga Ree uzyskała swój stopień naukowy na Uniwersytecie Amsterdamskim w 1979 roku. Przez kolejne pięć lat była niepełnowymiarowym pracownikiem wydziału endodontycznego i pedodontycznego oraz klinicznym nauczycielem w centralnej klinice dentystycznej na Uniwersytecie Amsterdamskim. W 1988 roku uczestniczyła w podyplomowym programie endodontycznym, który ukończyła w 2001 roku z tytułem magistra nauk ścisłych. Od tego czasu prowadziła wykłady oraz praktyczne kursy zarówno w Holandii, jak i za granicą. Jest głównym autorem wielu artykułów o tematyce endodontycznej oraz ogólno - dentystycznej. Marga pełniła przez 2 lata funkcję sekretarza i wiceprzewodniczącej Holenderskiego Towarzystwa Endodontycznego. Od 1980 roku prowadzi prywatną praktykę w Purmerend, od 9 lat specjalizującą się głównie w endodoncji.

Dr Brian H. Sarter

Brian H. Sarter, M.D., F.A.C.C. w 1986 roku ukończył Duke University (Zoology) w Durham w Północnej Karolinie, a następnie podjął studia na University School of Medicine w Nowym Jorku, które ukończył w 1990 roku. Podyplomowo szkolił się na Wydziale Medycyny w Hospital of the University of Pennsylvania oraz w Allegheny University Hospitals w Filadelfii. Obecnie pracuje jako Dyrektor Medyczny w Christiana Care Hospital oraz jako Docent na Wydziale Medycyny w Thomas Jefferson University Hospital. Dr Sarter jest także aktywnym członkiem wielu stowarzyszeń dentystycznych, między innymi: North American Society of Pacing and Electrophysiology, American College of Physicians, American College of Cardiology, Cardiac Electrophysiology Society.

Dr n. med. Jorge Vera

Dr. Jorge Vera w 1989 roku uzyskał stopień DDS (Doktor of Dental Surgery) Narodowego Uniwersytetu w Meksyku. W roku 1993 certyfikat endodoncji z TUFTS Uniwersyteckiej Szkoły Stomatologicznej. Prezes Meksykańskiego Związku Endodontów, członek Amerykańskiego Związku Endodontów, członek Naukowego Komitetu Doradczego The Journal of Endodontics oraz członek Doradczego Komitetu Endodontycznego.Przeprowadził ponad 150 wykładów i kursów w Meksyku, USA, Panamie, Gwatemali, Salwadorze, Kolumbii, Ekwadorze, Argentynie, Australii, Holandii i we Włoszech. Autor 40 publikacji w meksykańskich i międzynarodowych dziennikach. Prowadzi praktykę lekarską ograniczoną wyłącznie do zakresu endodoncji.

Dr Jerzy Zbożeń

Lek. stom. Jerzy Zbożeń ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w 1980 r. Kilka lat później uzyskał specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Zainteresowania: endodoncja, mikrochirurgia, implantologia, nawigacja implantologiczna - www.simplant.pl. Prowadzi własną, wielostanowiskową praktykę stomatologiczną i chirurgiczną w Kielcach, w której pracuje już trzecie pokolenie dentystów w rodzinie. W 1993 założył firmę Profident (www.profident.pl) zajmującą się m.in. wprowadzaniem nowych technologii z zakresu endodoncji, mikrochirurgii i implantologii na rynek polski. Jest administratorem i współautorem specjalistycznego wortalu dla endodontów - www.endodoncja.pl. Udziela również porad w zakresie leczenia kanałowego zębów na portalu stomatologicznym www.dentonet.pl. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do lekarzy interesujących się implantologią, która jest źródłem wymiany informacji i doświadczeń dla kilkuset specjalistów z tej dziedziny. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do endodontów. Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych czasopism stomatologicznych Endodoncja.pl i E-Dentico. Członek stowarzyszeń implantologicznych PSI, DGOI, ICOI, OSIS oraz PTS, PTE. Prezes Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, skarbnik PSI.

Lek. stom. Tomasz Jerzy Zbożeń

Ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w 2005 r. Pracuje razem z ojcem w wielostanowiskowej praktyce w Kielcach. Prowadzi warsztaty z zakresu endodoncji oraz praktycznego wykorzystania komputerowej nawigacji implantologicznej. Członek Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, członek Amerykańskiego Towarzystwa Endodontycznego (AAE). Podjął studia doktoranckie na Wydziale Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Rozpoczął kształcenie na Wydziele Endodoncji Uniwersytetu Pensylwanii (UPenn) w Filadelfii.

Powrót